szacowanie wartości zamówienia

Zasady szacowania wartości dokumentacji projektowych i koncepcji programowo-przestrzennych

Pytanie:

Zamawiający otrzymał środki finansowe i w II półroczu 2020 roku planuje przeprowadzić postępowania na usługi w zakresie opracowania:

1)     dokumentacji projektowej budowy budynku kontroli sanitarnej,

2)     aktualizacji dokumentacji projektowej budowy budynku kontroli szczegółowej,

3)     koncepcji programowo-przestrzennej rozbudowy kolejowego przejścia granicznego,

4)     koncepcji programowo-przestrzennej budowy terminala samochodowego,

5)     dokumentacji projektowej rozbudowy oczyszczalni ścieków.

Łączna wartość opracowań przekracza próg unijny. W celu ustalenia czy ww. zamówienia stanowią jedno zamówienie czy zamówienia odrębne, przeprowadzono analizę tzw. tożsamości zamówienia (przedmiotowej, podmiotowej i czasowej). Ustalono, że tożsamość przedmiotowa jest wspólna dla pozycji 1, 2 i 5 oraz dla pozycji 3 i 4. Celem opracowania dokumentacji projektowej jest przygotowanie materiałów do wykonania robót budowlanych. Natomiast celem opracowania koncepcji jest przygotowanie materiałów do opracowania dokumentacji projektowej oraz uzyskania materiałów i informacji dotyczących pozyskania gruntów. Tożsamość podmiotowa jest spełniona dla pozycji 1, 2, 3 i 4 – te same biura projektowe mogą opracować ww. dokumentacje, odrębna dla pozycji 5 specjalistyczne biura projektów. Tożsamość czasowa jest wspólna dla wszystkich pozycji. Czy wobec tego prawidłowe są ustalenia zamawiającego dotyczące realizacji tych zamówień w podziale na trzy odrębne postępowania prowadzone zgodnie z przepisami właściwymi dla wartości danego postępowania:

1)     pierwsze łącznie dla pozycji 1 i 2,

2)     drugie łącznie dla pozycji 3 i 4,

3)     trzecie dla pozycji 5?

W świetle przedstawionych okoliczności wydaje się, że prawidłowe są ustalenia zamawiającego dotyczące realizacji zamówień w podziale na 3 odrębne postępowania o udzielenie zamówienia.

szacowanie wartości

Szacowanie wartości zamówienia na roboty budowlane – praktyczne wskazówki i przykłady

Ustalenie wartości szacunkowej robót budowlanych musi odbyć się zgodnie z właściwymi regułami zawartymi w przepisach. Zasady szacowania robót są odmienne niż określanie wartości dostaw i usług. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przygotowując procedurę, której  przedmiotem zamówienia są roboty budowlane. Dowiedz się, jak kalkulować ich wartość, w zależności od przyjętej formuły realizacji – „wybuduj” albo „projektuj i wybuduj”.

  • Gdy przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych, ustalenie wartości szacunkowej odbywa się na podstawie kosztorysu inwestorskiego. Zgodnie z doktryną kosztorys inwestorski to dokument stanowiący podstawę do ustalenia potrzebnych środków na wykonanie zamówienia, który określa szacunkową wartość przedmiotu zamówienia na podstawie cen rynkowych takiego samego lub podobnego składnika lub z wykorzystaniem publikowanych przez GUS bądź inne podmioty dostępnych wskaźników cen produkcji budowlano-montażowej.
  • Przedmiar wskazuje roboty w kolejności ich wykonania, wraz z ich szczegółowym opisem, miejscem wykonania lub wskazaniem podstaw ustalających szczegółowy opis, z wyliczeniem i zestawieniem ilości jednostek miar robót podstawowych oraz wskazaniem podstaw do ustalania cen jednostkowych robót lub jednostkowych nakładów rzeczowych.
  • Wysokość wynagrodzenia ryczałtowego jest niezmienna w stosunku do ceny podanej przez wykonawcę w ofercie i nie zależy od rzeczywiście zrealizowanej ilości robót budowlanych.
  • Przepisy rozporządzenia w sprawie kosztorysowania zwalniają inwestora z konieczności żądania przedmiaru w przypadku rozliczania ryczałtowego. Ponadto w świetle dążenia ustawodawcy unijnego do zmniejszenia obciążeń administracyjnych żądanie takiego dokumentu wydaje się niezasadne – jest to dodatkowe obciążenie, które może negatywnie wpływać na konkurencyjność w postępowaniu.
  • Żądanie kosztorysu może okazać się zasadne w celu zweryfikowania podejrzenia rażąco zaniżonej ceny.
  • Czasem kosztorys może być niezbędny w przypadku rozliczeń związanych z odstąpieniem od umowy lub jej rozwiązaniem.