Zalegasz z opłacaniem podatków lub składek do ZUS? Sprawdź, kiedy zamawiający wykluczy Cię z przetargu

Stan prawny na dzień: 13.03.2023
Wykluczenie z przetargu w powodu zaległości w ZUS i z podatkiem

Zaległości w płatnościach wobec urzędów – skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą uniemożliwić ubieganie się o zamówienie publiczne. Wykonawca, wobec którego wydano prawomocny wyrok sądu lub ostateczną decyzję administracyjną o zaleganiu w płatnościach składek bądź podatków, podlega obowiązkowemu wykluczeniu. Zamawiający może jednak zdecydować w dokumentach zamówienia, że nawet bez prawomocnego wyroku i decyzji wykluczy wykonawcę, który narusza obowiązki związane z płatnościami podatków lub składek zusowskich. Sprawdź, czym różnią się obydwie podstawy wykluczenia i kiedy nie musisz obawiać się negatywnej decyzji zamawiającego o udziale w przetargu. Dowiedz się, jakie dokumenty złożyć, aby potwierdzić brak podstawy wykluczenia oraz jak obronić się przed wykluczeniem, gdy wprawdzie masz zaległości, ale niewielkie i niepotwierdzone prawomocną decyzją bądź wyrokiem.

W tym artykule
  • Czasem wykonawcy przez niedopatrzenie mają niewielkie zaległości wobec ZUS bądź urzędu skarbowego w wysokości nierzadko kilku złotych. Czy taka sytuacja może zagrozić udziałowi w przetargu i uniemożliwić pozyskanie zamówienia? Ustawodawca przewidział taką sytuacją i wskazał w przepisach, iż zamawiający może odstąpić od wykluczenia, jeśli taka sankcja będzie w sposób oczywisty nieproporcjonalna wobec wysokości zaległości.
  • Zaleganie w opłacie składek ZUS i w podatkach może być obowiązkową podstawą wykluczenia bądź fakultatywną – jeśli zamawiający wskaże taką w dokumentach zamówienia.
  • Jeśli wydano wobec wykonawcy prawomocny wyrok lub decyzję administracyjną o zaległościach, zamawiający ma obowiązek dokonać wykluczenia.
  • Jeśli zamawiający wskazał w SWZ lub ogłoszeniu fakultatywną przesłankę wykluczenia, podając, że wykluczy wykonawcą, który naruszył obowiązek związany z płatnościami, wykonawca potwierdzi brak przesłanki albo własnym zaświadczeniem albo dokumentem urzędowym. Może w tym celu złożyć zaświadczenie z ZUS i US.

Sprawdź artykuły o innych przesłankach wykluczenia wykonawcy z przetargu:

Pozostało jeszcze 72% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CPV

Zamów dostęp

Masz dostęp do portalu?

Zaloguj się.

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców, autor licznych profesjonalnych publikacji z dziedziny zamówień publicznych, w...