Żądając doświadczenia tożsamego z zamówieniem, naruszasz ustawę Pzp

Stan prawny na dzień: 19.04.2022
Żądając doświadczenia tożsamego z zamówieniem, naruszasz ustawę Pzp

Pewien zamawiający zamierza przeprowadzić postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym bez negocjacji na wykonanie robót budowlanych polegających na budowie drogi wraz z kanalizacją teletechniczną i oświetleniem drogowym. Roboty budowlane obejmują m.in. budowę drogi o nawierzchni z kostki betonowej o powierzchni 2.355,00 m2. Zamawiający określa warunek udziału w postępowaniu, aby wykonawcy wykazali się m.in. należytym wykonaniem, w okresie ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert, co najmniej 3 różnych zamówień o charakterze i złożoności porównywalnej z zakresem przedmiotowym do niniejszego zamówienia w zakresie budowy lub przebudowy dróg, ulic, parkingów, placów manewrowych związanych z ułożeniem nawierzchni z kostki betonowej o łącznej powierzchni minimum 6.000,00 m2, w których co najmniej jedno dotyczyło wykonania ww. nawierzchni o powierzchni min. 2.300,00 m2. Czy warunek udziału jest określony w sposób proporcjonalny do przedmiotu zamówienia oraz umożliwia ocenę zdolności wykonawcy do należytego wykonania zamówienia? Czy też jest on nadmierny i zbyt wygórowany? Na jakim poziomie można  wymagać od wykonawców określonego doświadczenia?

W tym artykule
  • Warunek proporcjonalny do przedmiotu zamówienia, to taki, który pozwala sprawdzić, czy wykonawca będzie zdolny zrealizować zamówienie. Zamawiający powinien sformułować minimalne poziomy zdolności wykonawców.
  • Aby warunek był sformułowany odpowiednio do przedmiotu zamówienia, należy zadbać o odpowiedni jego zakres i wartość, tak by nie przekroczył swoim rozmiarem przedmiotu zakupu.
  • Nie ma uzasadnienia ustawowego, aby zamawiający stawiał warunek w realizacji prac tożsamych z przedmiotem zamówienia.
  • Jeśli wykonawca wykaże, iż zrealizował prace w mniejszym zakresie bądź o mniejszej wartości, ale w sposób należyty, to być może wystarczy, aby potwierdzić, że również należycie wykona prace w większym rozmiarze.

O warunkach udziału w postępowaniu zgodnie z nową ustawą Pzp mówimy w darmowym webinarium Portalu ZP:

>> Warunki udziału w postępowaniu w nowym Prawie zamówień publicznych

Sprawdź także:

>> Czy zgodnie z nową ustawą Pzp zamawiający może nie stawiać warunków udziału w postępowaniu?

Pozostało jeszcze 79% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CPV

Zamów dostęp

Masz dostęp do portalu?

Zaloguj się.

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Marta Mikulska-Nawacka

Marta Mikulska-Nawacka

Doświadczony praktyk w zakresie stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych przez jednostki zamawiające. Autorka porad i komentarzy praktycznych z zakresu zamówień publicznych w wydawnictwie...