tajemnica przedsiębiorstwa

Dobór urządzeń do wykonania zamówienia może zostać objęty tajemnicą przedsiębiorstwa

Pytanie:

W przetargu nieograniczonym powyżej kwot unijnych na dostawę i montaż instalacji solarnych oraz kotłów c.o. na terenie gminy wpłynęła jedna oferta. Wykonawca zawarł w formularzu ofertowym informację, że zastrzega tajemnicę przedsiębiorstwa w dokumentach, które złoży na wezwanie zamawiającego zgodnie z art. 24aa ustawy Pzp (prowadzimy procedurę odwróconą).

Jako tajemnicę zastrzegł m.in. karty katalogowe i certyfikaty. Wykonawca podnosi, że dokumenty te zawierają informacje dotyczące proponowanych urządzeń, a dobrano je specjalnie na potrzeby przetargu i dostosowano do określonych w siwz potrzeb. Twierdzi, że jest to system, który stanowi przygotowany przez niego produkt technologiczny wymagający odpowiedniej wiedzy i doświadczenia oraz znajomości rynku (know-how).

Dodatkowo zastrzegł także jawność wykazu doświadczenia i przedłożonych na jego potwierdzenie referencji. W jego ocenie zawierają one informacje o źródłach pozyskiwania zamówień, co stanowi istotną wartość gospodarczą, a konkurencja po odtajnieniu tych informacji może próbować przejąć jego kontrakty i składać dalsze oferty współpracy jego zleceniodawcom, gdyż na rynku instalacji OZE panuje bardzo aktywna konkurencja. Wykonawca informuje także, że w firmie powyższe dane (posiadane referencje i potencjał osobowy) są objęte polityką ochrony informacji niejawnych. Zawarto także odpowiednie umowy wyłączające możliwość upubliczniania tych danych i zobligowano personel do zachowania ich w tajemnicy. Czy zamawiający powinien odtajnić zastrzeżone dokumenty?