Zamawiający musi uzasadnić nie tylko prawnie, ale i faktycznie, dlaczego odrzuca ofertę

Stan prawny na dzień: 15.12.2021
Zamawiający musi uzasadnić nie tylko prawnie, ale i faktycznie, dlaczego odrzuca ofertę

Niezwłocznie po wyborze najkorzystniejszej oferty zamawiający informuje równocześnie wykonawców, którzy złożyli oferty, o wykonawcach, których oferty zostały odrzucone. Uzasadnienie odrzucenia oferty zawiera argumenty faktyczne i prawne. Nie można uznać, za zgodne z obowiązującymi przepisami ustawy Pzp, stwierdzenie zamawiającego, że „(…) Nie wszystkie oferowane artykuły posiadają cechy zawarte w opisie przedmiotu zamówienia”. Takie uzasadnienie jest niewystarczające (wyrok KIO z 13 lipca 2021 r. sygn. akt KIO 1848/21).

Izba uznała, że potwierdził się zarzut naruszenia art. 253 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp, przez brak
uzasadnienia faktycznego odrzucenia oferty odwołującego. W związku z tym wykonawca został pozbawiony możliwości weryfikacji poprawności badania oferty przez zamawiającego.

Wyżej cytowane uzasadnienie zamawiającego z pewnością nie może być uznane za
uzasadnienie faktyczne czynności zamawiającego. Zamawiający powinien bowiem szczegółowo wyjaśnić, dlaczego wynik badania oferty danego wykonawcy zakończył się jego
negatywną oceną.

W szczególności powinien był podać konkretnie, który produkt i
w jakim zakresie nie odpowiadał treści SWZ. Wykonawca nie powinien domyślać się, jakie były intencje zamawiającego i przewidywać możliwych scenariuszy badania oferty przez zamawiającego.

Więcej o obowiązkach informacyjnych zamawiającego w postępowaniu piszemy także w artykule:

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne...