Wniosek o uchylenie zakazu zawarcia umowy przed wydaniem wyroku KIO – jakie okoliczności go uzasadniają?

Stan prawny na dzień: 19.01.2022
2198a0bbc87950503edb95dbdd5957f2ee8f56cb-medium

Zamawiający ma obowiązek przedstawić dostateczne dane pozwalające ocenić okoliczności, które uzasadniają odstąpienie od zawarcia umowy. Samo zawarte we wniosku twierdzenie, iż musi zabezpieczyć pacjentom szpitala całodzienne wyżywienie i decyduje to o bezpiecznej i prawidłowej hospitalizacji, nie może zostać uznane za argument wystarczający, by uchylić zakaz zawarcia umowy. Izba wskazała, że niewątpliwie zapewnienie pacjentom odpowiedniego żywienia jest niezbędne dla ich prawidłowej hospitalizacji. Niemniej jednak zamawiający, na którym ciąży ten obowiązek, powinien z należytą starannością podejmować działania, które zmierzają do zabezpieczenia jego prawidłowej realizacji (postanowienie w sprawie wniosku o uchylenie zakazu zawarcia umowy Krajowej Izby Odwoławczej z 15 listopada 2021 r. sygn. akt KIO/W 93/21).

Biorąc pod uwagę powyższe, Izba uznała, że w treści wniosku zamawiający nie wykazał przesłanki z art. 578 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp. Nie zawarł bowiem dostatecznych danych niezbędnych dla rzetelnej oceny przez Izbę, czy ta przesłanka została spełniona. Z uwagi na powyższe Izba uznała, że warunek uchylenia zakazu zawarcia umowy nie został spełniony. Odmówiła w związku z tym uchylenia zakazu.

W innym postępowaniu zamawiający także złożył wniosek o uchylenie zakazu zawarcia umowy przed ogłoszeniem wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie odwoławcze. Wskazał, iż realizuje interes publiczny związany z ochroną zdrowia i życia ludzi. Poinformował, że zamówienie jest realizowane w oparciu o dotację celową ze Skarbu Państwa, która może być zaprzepaszczona w razie uchybienia terminom związanym z jej rozliczeniem.

Podkreślił także szczególną sytuację związaną z pandemią COVID-19 wymagającą zapewnienia pełnej dostępności pacjentów do lekarzy, opieki zdrowotnej oraz do badań diagnostycznych. Wskazał na znikome prawdopodobieństwo uzyskania zamówienia przez odwołującego, którego oferta została odrzucona, a zaoferowana cena przekracza budżet zamawiającego.

Zamawiający podkreślił tym samym pilność udzielenia zamówienia. Krajowa Izba Odwoławcza postanowiła uwzględnić wniosek o uchylenie zakazu zawarcia umowy. Podzieliła przedstawioną przez zamawiającego argumentację (postanowienie w sprawie wniosku o uchylenie zakazu zawarcia umowy Krajowej Izby Odwoławczej z 24 listopada 2021 r. sygn. akt  KIO/W 95/21).

Autor:

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego...