Rozbieżności i sprzeczności w treści siwz trzeba interpretować na korzyść wykonawców

Stan prawny na dzień: 30.01.2019
sprzeczności w siwz

Za stanowiskiem Sądu Okręgowego w Nowym Sączu z 18 marca 2015 r. (sygn. akt III Ca 70/15) należy wskazać, że zapisy w siwz muszą mieć precyzyjny i jednoznaczny charakter, a wątpliwości powstałe na tym tle muszą być rozstrzygane na korzyść wykonawcy. Obowiązek takiego formułowania i tłumaczenia ma na celu realizację zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wszystkich wykonawców przystępujących do przetargu (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 22 października 2018 r., sygn. akt KIO 1991/18).

Podobną optykę przyjął Sąd Okręgowy w Szczecinie w wyroku z 7 marca 2018 r. (sygn. akt VIII Ga 102/18), w którym podkreślił, że wyrażona w art. 7 ust. 1 ustawy Pzp zasada, obecnie formułowana jako zasada przejrzystości, oznacza również zakaz wyciągania negatywnych konsekwencji wobec wykonawcy wskutek niedopełnienia przez niego obowiązku, który nie wynika wyraźnie z dokumentacji przetargowej lub obowiązujących przepisów prawa krajowego, lecz jedynie z ich wykładni, a także z uzupełniania przez krajowe organy lub sądownictwo występujących w tej dokumentacji luk.

Także w przypadku możliwości interpretacji zapisów siwz w różny sposób wszelkie niejasności należy odczytywać na korzyść wykonawców.