Kiedy zamawiający musi zbadać cenę pod kątem jej rażącego zaniżenia?

Stan prawny na dzień: 13.07.2021
rażące zaniżenie ceny

Niskie ceny to często występujące zjawisko na rynku zamówień publicznych. Cena zaczyna być problematyczna, gdy znacząco odbiega od innych ofert. Jest to jeden z elementów, które obligują do jej wyjaśnienia. Czy jeżeli jednak nie zachodzą bezpośrednio przesłanki wynikające z regulacji ustawy Pzp, które wprost obligują do weryfikacji wysokości ceny, zamawiający powinien rozpocząć taką procedurę? A jeżeli tak, to co powinno wzbudzić jego wątpliwości? Sprawdź, jakie stanowisko zaprezentowała w tym zakresie Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z 4 marca 2021 r. (sygn. akt KIO 426/21).

Zdaniem Izby, w omawianej sprawie nie ulegało wątpliwości, że cena oferty wybranego wykonawcy, z uwagi na fakt, że znacząco odbiegała zarówno od cen wszystkich pozostałych ofert, jak i od wartości, jaką zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, powinna podlegać wyjaśnieniu.

Jeśli potrzebujesz szczegółowych informacji dotyczących okoliczności związanych z wyjaśnieniem rażąco niskiej ceny, zajrzyj do artykułu: Kiedy należy uznać, że cena jest podejrzanie niska i zbadać tę okoliczność?

Redakcja