Tego o polisach OC mogłeś nie wiedzieć

Stan prawny na dzień: 06.03.2023
Tego o polisach OC mogłeś nie wiedzieć

Polisa OC to obowiązkowe ubezpieczenie dla każdego właściciela auta. Bez niego nie możemy być użytkownikami dróg. Ma ona na celu ochronić właściciela auta przed ponoszeniem konsekwencji finansowych kolizji spowodowanych ruchem jego pojazdu. Czego nie wiesz o polisie OC?

Od czego zależy cena ubezpieczenia auta?

Choć zakres ochrony w ramach OC jest taki sam bez względu na wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe, to inaczej jest w przypadku cen, a także rozszerzeń polisy o ubezpieczenie AC i NNW. Co ma wpływ na wycenę polisy? Są to m.in.:

  • Doświadczeni oraz wiek posiadacza auta;
  • Marka i model pojazdu;
  • Wiek samochodu i jego przebieg;
  • Rodzaj i pojemność silnika.

Niekiedy na cenę może wpłynąć nawet kolor auta, sposób płatności, a także to, w jaki sposób jest garażowany. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jaki będzie koszt polisy Twojego auta, użyj porównywarki cenowej. W podjęciu najkorzystniejszej decyzji pomoże Ci wycena OC z https://najtaniejuagenta.pl/. Dzięki niej, bez wychodzenia z domu, otrzymasz zestawienie cen z różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Jest to zdecydowanie opcja, z której warto skorzystać.

Możesz otrzymać zwrot za niewykorzystaną polisę OC

Kolejną rzeczą, o której możesz nie wiedzieć, jest fakt, że możesz otrzymać zwrot niewykorzystanej polisy przy sprzedaży auta. Nie zawsze jest to coś, co planujemy na wiele miesięcy w przód. Czasami jest to sytuacja natychmiastowa. Gdy opłacisz polisę za rok z góry, a sprzedajesz auto, możesz doliczyć jej koszt do ceny auta. Zwrot pieniędzy możesz otrzymać także, gdy samochód zostanie wyrejestrowany, a nabywca wykupi nową polisę. Jeśli zrobi to w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym, odzyskasz tylko nadpłatę. Warto wiedzieć, że zwrot będzie liczony, nie będzie liczony od dnia, w którym sprzedałeś auto, lecz od daty wypowiedzenia umowy przez nowego właściciela. Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, możesz zdecydować się na płatność za ubezpieczenie w ratach. Niestety stawka miesięczna może okazać się droższa niż płatność za roczną polisę z góry.

OC bez dowodu rejestracyjnego samochodu

Nie każdy wie, ale polisę OC można wykupić bez posiadania dowodu rejestracyjnego samochodu. Mowa o tzw. ubezpieczeniu krótkotrwałym, które zawiera się w przypadku zakupu np. używanego auta za granicą. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mógł korzystać z auta, zanim dokonasz wszelkich formalności związanych z przerejestrowaniem auta, takich jak: przetłumaczenie dokumentów na język polski, wykonanie przeglądu technicznego auta czy opłacenie podatku akcyzowego (https://najtaniejuagenta.pl/akcyza-za-samochod/). W ramach polisy będziesz miał na to 30 dni. Dokumenty świadczące o posiadaniu polisy krótkoterminowej, należy przedstawić podczas wykupu polisy długoterminowej (12-miesięcznej). Warto mieć na uwadze fakt, że cena polisy OC może ulec zmianie w ciągu roku. Może to być możliwe np. gdy zmienisz miejsce zamieszkania. W takiej sytuacji należy powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe o tym fakcie i dokonać niezbędnych zmian w polisie.