Prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w mieszkaniu prywatnym – o czym należy pamiętać?

Stan prawny na dzień: 02.01.2024
Prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w mieszkaniu prywatnym

Jednym z popularnych sposobów na zminimalizowanie kosztów firmowych jest decyzja o wykorzystaniu prywatnego mieszkania zamiast wynajmowania osobnego lokalu na prowadzenie działalności gospodarczej. Przepisy nie zabraniają przedsiębiorcom takiego rozwiązania, ale wymagają spełnienia określonych warunków. O czym w związku z tym powinni pamiętać przedsiębiorcy?

Zapytaliśmy o to księgowego z biura rachunkowego Everte. Poniżej przedstawiamy kilka zasadniczych informacji.

Dlaczego decydujemy się na prowadzenie działalności w mieszkaniu prywatnym?

Prowadzenie firmy we własnym mieszkaniu to przede wszystkim wygoda i duża oszczędność.
Chcąc zarejestrować działalność w prywatnym mieszkaniu powinniśmy posiadać do niego tytuł prawny, którym może być akt własności, umowa najmu czy umowa użyczenia.
Rejestracji dokonujemy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG)

Firma we własnym mieszkaniu to oszczędność, wynikająca między innymi z możliwości rozliczenia kosztów jego utrzymania na potrzeby podatku dochodowego. Należy jednak pamiętać, że jeśli chcemy zaliczyć wydatki związane z prowadzaniem biznesu w mieszkaniu do kosztów uzyskania przychodu firmy, musimy wydzielić w nim powierzchnię, która będzie służyła tylko i wyłącznie na potrzeby działalności.


Jeśli dokonamy takiego podziału to wówczas do kosztów uzyskania przychodu możemy zaliczyć np. wydatki na czynsz czy też odsetki od kredytu mieszkaniowego, w proporcji w jakiej część wykorzystywana do działalności pozostaje do całości mieszkania. W przypadku mediów, takich jak prąd, gaz, czy Internet możemy wydzielić rachunki i te które dotyczą części zajmowanej pod działalność w całości zaliczyć do kosztów jej prowadzenia.
W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy zaufanego biura rachunkowego. Prawidłowe rozliczenie z urzędami pozwala na spokojne prowadzenie działalności, bez niepotrzebnego ryzyka ponoszenia odpowiedzialności karnej.

Kiedy koszty mogą być wyższe?

Kolejną kwestią o której należy wspomnieć jest wysokość podatku od nieruchomości. Może się bowiem zdarzyć, że przedsiębiorca będzie musiał zapłacić wyższą stawkę podatku za metr kwadratowy powierzchni wykorzystywanej do działalności gospodarczej.

Zmiana stawki będzie zależała od tego czy nastąpiła zmiana sposobu użytkowania lokalu w którym prowadzona jest działalność z mieszkalnego na służący wyłącznie prowadzeniu firmy. Wynika to z faktu, że dany lokal w rzeczywistości zmienia pełnioną przez niego funkcję. Taka zmianę należy zgłosić do właściwego organu administracji publicznej, Jeśli jednak prowadzenie firmy nie wpłynie na warunki korzystania z lokalu i nadal będzie on służył również do celów mieszkalnych, wówczas wzrost stawki podatku od nieruchomości nie nastąpi.

Działalność gospodarcza może być prowadzona w różnych lokalizacjach. Najczęściej siedzibą firmy jest lokal usługowy, ale coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na prowadzenie działalności w mieszkaniu prywatnym. Chociaż jest to wygodne i tańsze rozwiązanie, to trzeba pamiętać o wywiązywaniu się ze wszystkich zobowiązań podatkowych. Biura rachunkowe pomagają w rzetelnym wypełnianiu dokumentów księgowych oraz w prawidłowych i terminowych rozliczeniach ze wszystkimi urzędami.

Powiązane treści