Oczywista omyłka pisarska – definicja

Stan prawny na dzień: 15.04.2024
Oczywista omyłka pisarska – definicja

Możliwość poprawienia oczywistej omyłki w tekście oferty dotyczy wyłącznie takich błędów, które są łatwe do zauważenia, a „oczywistość” omyłki rozumianej jako określona niedokładność nasuwa się każdemu, bez potrzeby przeprowadzania dodatkowych badań czy też ustaleń. Może to być błąd pisarski, logiczny, przypadkowe przeoczenie lub inna przypadkowa niedokładność, która nasuwa się sama przez się każdemu. 

Prawo zamówień publicznych nie zawiera definicji oczywistej omyłki pisarskiej. Pojęcie to było natomiast wielokrotnie definiowane w orzecznictwie sądów okręgowych i Krajowej Izby Odwoławczej.

Oczywista omyka pisarska w orzeczeniu sądu okręgowego

Jak wskazał Sąd Okręgowy w Gdańsku: „(…) możliwość poprawienia oczywistej omyłki w tekście oferty dotyczy wyłącznie takich błędów, które są łatwe do zauważenia, a »oczywistość« omyłki rozumianej jako określona niedokładność nasuwa się każdemu, bez potrzeby przeprowadzania dodatkowych badań czy też ustaleń.

Może to być błąd pisarski, logiczny, przypadkowe przeoczenie lub inna niedokładność przypadkowa, która nasuwa się sama przez się każdemu. Przez oczywistą omyłkę powszechnie rozumie się błąd zwykły wynikający z przeoczenia lub innej wady procesu myślowo-redakcyjnego, a niespowodowany uchybieniem merytorycznym. Ma więc charakter proceduralno-techniczny a nie merytoryczny.

Istotnym przy tym pozostaje, że oczywista omyłka w tekście oferty nie może w żadnym razie doprowadzić do zmiany jej treści – pod pozorem sprostowania oczywistej omyłki nie można bowiem doprowadzić do wytworzenia nowej treści oświadczenia”.

Definicja oczywistej omyłki pisarskiej wg Urzędu Zamówień Publicznych

Oczywistą omyłką pisarską jest nie tylko taka omyłka, która wynika z treści formularza ofertowego, ale również taka, którą można zidentyfikować na podstawie porównania pozostałych dokumentów stanowiących treść oferty.

Mimo że poprawienie oczywistej omyłki pisarskiej zawsze będzie skutkowało pewną zmianą w treści oferty, to należy pamiętać, że będzie tak jedynie w znaczeniu technicznym, nie zaś merytorycznym, i jej poprawienie nie może w konsekwencji prowadzić pod pozorem sprostowania oczywistej omyłki pisarskiej do wytworzenia nowej treści oświadczenia woli. Za przykład omyłki pisarskiej o charakterze wyłącznie technicznym i formalnym, można wskazać podanie w ofercie wykonawcy niewłaściwych jednostek, tj. „mm”, a nie zgodnie z wymaganiami „ml” przy określeniu pojemności butelki (Urząd Zamówień Publicznych, Warszawa 2021, Prawo zamówień publicznych. Komentarz, www.uzp.gov.pl).

Niezgodność w treści oferty stanowi oczywistą omyłkę pisarską, jeśli błąd ten ma charakter wyłącznie formalny i techniczny a poprawienie go nie spowoduje istotnych zmian w treści oferty. Oczywista omyłka pisarka to niezgodność bezsporna oraz widoczna na tzw. pierwszy rzut oka, wynikająca z przypadkowego, niezamierzonego przeoczenia np. symbolu modelu, oznaczenia miary itp.

Autor:

Paulina Grochowska-Stosio

Paulina Grochowska-Stosio

Paulina Grochowska-Stosio

prawnik specjalizujący się w tematyce zamówień publicznych