udział w postępowaniu

Warunki udziału w postępowaniu

Warunki udziału w postępowaniu – czego mogą dotyczyć i jak je sprawdzić

Warunki udziału w postępowaniu to wymogi, jakie zamawiający stawia osobie wykonawcy. Mogą dotyczyć jego sytuacji podmiotowej – np. doświadczenia, wiedzy, zasobów technicznych i zawodowych. Należy je sformułować w SWZ i ogłoszeniu, wskazując tam, jakie dokumenty złożą wykonawcy, aby poświadczyć warunki. Czy zawsze trzeba postawić warunki udziału w postępowaniu? Czego konkretnie mogą dotyczyć warunki? Sprawdź w poniższym artykule.

W tym artykule
  • Zanim zamawiający rozpocznie przetarg, powinien ustalić, czy do wykonania zamówienia podmiot będzie potrzebować uprawnień. Wówczas należy sformułować taki warunek (art. 112 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp).
  • Warunek udziału w postępowaniu dotyczący zdolności do występowania w obrocie gospodarczym nie może dyskryminować osób fizycznych, które nie są przedsiębiorcami. Mogą oni bowiem nadal, zgodnie z art. 7 pkt 30 ustawy Pzp, ubiegać się o zamówienie również bez wpisu w odpowiednim rejestrze.
  • Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia, spośród których tylko jeden spełnia warunek dotyczący uprawnień, są zobowiązani dołączyć  do oferty odpowiednie oświadczenie. Musi z niego wynikać, które roboty, dostawy lub usługi wykonają poszczególni z nich.
  • Zamawiający w przypadku zdolności finansowej i ekonomicznej może wymagać, aby wykonawca przedstawił informacje na temat rocznego sprawozdania finansowego. W szczególności można żądać od niego informacji na temat stosunku aktywów do zobowiązań.
  • Stawiając warunek finansowo-ekonomiczny, należy go odnieść do wielkości przedsięwzięcia, nakładu, jaki musi ponieść wykonawca oraz sposobu płatności wynagrodzenia wykonawcy.
  • Badaniu podlega rzeczywista zdolność wykonawcy do realizacji zamówienia. Dlatego też zamawiający może weryfikować zdolność techniczną lub zawodową podczas całego postępowania.

Kwestie związane z warunkami udziału w postępowaniu omawiamy także w artykułach:

Dokumenty na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu w nowym Pzp

Dokumenty na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu w nowym Pzp

W artykule omawiamy takie dokumenty na potwierdzenie spełniania warunków udziału jak wykaz zrealizowanych dostaw, robót budowlanych i usług oraz wykaz osób, które będą uczestniczyć w realizacji zamówienia. Dowiesz się, czy w postępowaniach krajowych zamawiający obowiązkowo żąda oświadczenia o aktualności informacji zawartych we wstępnym oświadczeniu. Zyskasz także wskazówki, jak uzupełniać dokumenty oraz jak poświadczać kopie dokumentów elektronicznych wystawionych przez podmioty upoważnione i nieupoważnione.

W tym artykule:

  • Próbki, opisy, fotografie jako dokumenty na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu
  • Wykaz zamówień – dokument na potwierdzenie warunku udziału w postępowaniu w postaci zdolności zawodowej
  • Dokumenty na potwierdzenie warunku udziału w postępowaniu w przypadku doświadczenia konsorcjanta
  • Wykaz osób – jakich informacji wolno w nim wymagać?
  • inne dokumenty lub oświadczenia na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu
  • Podmiotowe środki dowodowe i inne dokumenty wystawione przez podmioty upoważnione
  • Jak stworzyć cyfrowe odwzorowanie dokumentu wystawionego przez upoważniony podmiot?
  • Oświadczenie dotyczące aktualności informacji zawartych w oświadczeniu wstępnym
  • Uzupełnianie dokumentów na potwierdzenia warunków udziału w postępowaniu (podmiotowych środków dowodowych)

Warunek udziału w postępowaniu dotyczący licencji, zezwoleń i koncesji

Pytanie:

Czy w świetle art. 114 i następnych ustawy Pzp, formując warunki udziału w postępowaniu, zamawiający ma prawo wskazać dokumenty krajowe (polskie), które musi posiadać wykonawca oraz osoby odpowiedzialne za świadczenie usług w sposób zademonstrowany poniżej?

„(Uwaga: podane certyfikaty są dokumentami przykładowymi):

O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu dotyczące uprawnień do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej oraz zdolności zawodowej.

  1. Warunek dotyczący uprawnień do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej, zostanie uznany za spełniony, jeżeli wykonawca udowodni, że posiada:

1.1      odpowiednie zezwolenie, licencję, koncesję lub wpis do rejestru działalności regulowanej, czyli aktualny certyfikat dla przedsiębiorców, uprawniający go do wykonywania, dla osób trzecich, czynności polegających na konserwacji, serwisowaniu oraz naprawie stacjonarnych urządzeń klimatyzacyjnych, o którym mowa w art. 29 ustawy z 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 2065), lub

1.2      odpowiednie zezwolenie, licencję, koncesję lub wpis do rejestru działalności regulowanej, jeżeli ich posiadanie jest niezbędne do świadczenia usług, polegających na konserwacji, serwisowaniu oraz naprawie stacjonarnych urządzeń klimatyzacyjnych w kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, lub

1.3      status członka danej organizacji, jeżeli członkostwo w tej organizacji jest niezbędne do świadczenia usług, polegających na konserwacji, serwisowaniu oraz naprawie stacjonarnych urządzeń klimatyzacyjnych w kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania.

  1. Warunek dotyczący zdolności zawodowej, zostanie uznany za spełniony, jeżeli wykonawca wykaże, że skieruje do realizacji zamówienia co najmniej jedną osobę odpowiedzialną za świadczenie usług, posiadającą niezbędne kwalifikacje do wykonywania czynności polegających na kontroli szczelności, konserwacji, serwisowaniu oraz naprawie stacjonarnych urządzeń klimatyzacyjnych, czyli aktualny certyfikat dla personelu, uprawniający ją do wykonywania czynności polegających na kontroli szczelności, konserwacji, serwisowaniu oraz naprawie stacjonarnych urządzeń klimatyzacyjnych, o którym mowa w art. 20 ustawy z 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 2065)”.

Czy zgodnie z nową ustawą Pzp zamawiający może nie stawiać warunków udziału w postępowaniu?

Pytanie:

Proszę o wyjaśnienie kwestii dotyczącej potwierdzenia braku podstaw wykluczenia wykonawcy oraz warunków oddziału w postępowaniu. Przytoczę przepisy ustawy:

  • „Art. 57. O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy:

1) nie podlegają wykluczeniu;

2) spełniają warunki udziału w postępowaniu, o ile zostały one określone przez zamawiającego”.

  • „Art. 125. 1. Do wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo do oferty wykonawca dołącza oświadczenie o niepodleganiu wykluczeniu, spełnianiu warunków udziału w postępowaniu lub kryteriów selekcji, w zakresie wskazanym przez zamawiającego”.

Zgodnie z art. 57 pkt 2 ustawy Pzp zamawiający może, ale nie musi, określić warunków udziału w postępowaniu, o czym świadczy zapis „o ile zostały one określone przez zamawiającego”. Jeżeli zatem w danym postępowaniu zamawiający nie będzie stawiał jakichkolwiek warunków udziału, to czy może (powinien) żądać od wykonawcy oświadczenia o spełnieniu warunków, o którym mowa w art. 125 ust. 1 ustawy Pzp? Czy zamawiający może określić warunki udziału w postępowaniu, a na dowód ich spełnienia żądać od wykonawcy jedynie oświadczenia o spełnieniu warunków (odpowiednio JEDZ) bez jakichkolwiek innych środków dowodowych? Czy w postępowaniu o udzielenie zamówienia (zarówno powyżej jak i poniżej progów unijnych) podmiotowym środkiem dowodowym na potwierdzenie braku podstaw wykluczenia wykonawcy może być jedynie oświadczenie wykonawcy, o którym mowa w art. 125 ust. 1 ustawy Pzp?