procedura z wolnej ręki

Tryb zamówienia z wolnej ręki – dowiedz się, jak wygląda procedura

Tryb zamówienia z wolnej ręki – dowiedz się, jak wygląda procedura

Zamówienie z wolnej ręki polega na tym, że w postępowaniu po stronie wykonawcy, występuje wyłącznie jeden podmiot. Zamawiający po negocjacjach z jednym wykonawcą podpisuje z nim umowę. Tryb ten całkowicie wyłącza konkurencję, dlatego wolno go zastosować, wyłącznie w sytuacjach dopuszczonych ustawą Pzp. Jak przeprowadzić procedurę z wolnej ręki? Czy w trybie z wolnej ręki wykonawca składa ofertę? Jak przebiega wszczęcie tej procedury? Jak przygotować zaproszenie do negocjacji w trybie z wolnej ręki? Czy  sprawdzać przesłanki wykluczenia wobec wykonawcy? W jakiej formie odbywa się komunikacja w trybie z wolnej ręki? Na i inne praktyczne pytania odpowiadamy w artykule.

W tym artykule
  • Wszczęcie zamówienia z wolnej ręki następuje poprzez zaproszenie do negocjacji. Zaproszenie do negocjacji musi zawierać m.in. projektowane postanowienia przyszłej umowy w sprawie zamówienia. Zatem negocjacje, jakie potem przeprowadzi zamawiający z wykonawcą, nie będą mogły dotyczyć każdego bez wyjątku aspektu realizacji zamówienia. Pewien zarys zamawiający musi określić już w zaproszeniu do negocjacji.
  • W procedurze z wolnej ręki ustawa Pzp nie wymaga składania oferty. Jeśli wykonawca taką przedstawia, to należy ją potraktować jako punkt wyjścia do dalszych negocjacji.
  • Zamawiający w każdej procedurze udzielenia zamówienia musi zweryfikować brak obligatoryjnych podstaw wykluczenia wykonawcy z postępowania. Dotyczy to również procedury zamówienia z wolnej ręki. 
  • To zamawiający zdecyduje, czy w przypadku zamówienia unijnego, zweryfikuje przesłanki wykluczenia tylko na podstawie podmiotowych środków dowodowych czy zażąda także JEDZ.
  • Komunikacja w trybie z wolnej ręki musi się odbywać elektronicznie. Dotyczy to m.in. przekazania zaproszenia do negocjacji oraz przesłania przez wykonawcę dokumentów i oświadczeń w zakresie przesłanek wykluczenia z postępowania. Negocjacje mogą być w ramach wyjątku prowadzone ustnie.

O tym, kiedy można skorzystać z trybu zamówienia wolnej ręki, piszemy w artykule: Zamówienia z wolnej ręki 2023 – przesłanki stosowania trybu w nowym Pzp

Skorzystaj ze schematu procedury z wolnej ręki w formacie pdf: Tryb zamówienia z wolnej ręki (plakat/schemat do wydruku PDF)

Tryb zamówienia z wolnej ręki 2021 – pytania zamawiających, podpowiedzi ekspertów

Tryb zamówienia z wolnej ręki 2021 – pytania zamawiających, podpowiedzi ekspertów

Jakie problemy możesz napotkać przy zamówieniu z wolnej ręki realizowanym w 2021 roku? Na podstawie 3 autentycznych pytań naszych Czytelników omawiamy poniższe zagadnienia związane z tą procedurą:

1. Forma dokumentów i oświadczeń, jakie wykonawca składa w procedurze z wolnej ręki

2. Na jakiej podstawie prawnej skorzystać z trybu z wolnej ręki do zamówienia dostawy ciepła i usługi dystrybucji energii elektrycznej?

3. Czy zamówienia dodatkowe wolni zlecić w trybie z wolnej ręki?

W tym opracowaniu przeczytasz:

  • Wykonawca może zastosować formę pisemną i dokumentową w postępowaniu, jedynie wtedy gdy zamawiający odstąpił od zastosowania w środków komunikacji elektronicznej. Zamawiający nie może jednak w tym zakresie podjąć swobodnej decyzji. Przepisy dotyczące trybu z wolnej ręki, w przypadku postępowań o wartości mniejszej niż progi unijne, nie zawierają żadnych wyłączeń co do postaci/formy dokumentów.
  • Tryb wolnej ręki upraszcza nabycie przedmiotu zamówienia, w przypadkach gdy zamawiający nie może wybrać wykonawcy w trybach konkurencyjnych. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy wykonawca z przyczyn obiektywnych i faktycznych może być tylko jeden. Dlatego procedura ta będzie stosowana najczęściej w celu zawarcia umowy na dostawę energii elektrycznej, wody czy gazu. W tych przypadkach operator jest tylko jeden i nie ma fizycznej i technicznej możliwości, by udzielić zamówienia innemu podmiotowi.
  • Zamawiający, który chce zamówić dystrybucję energii elektrycznej i dostawę ciepła, może zastosować w tym przypadku zastosować art. 214 ust. 1 pkt 1a ustawy Pzp.