odwołanie do KIO

Odwołanie do KIO w nowej ustawie Pzp – jak je poprawnie przygotować i złożyć? cz. I

Odwołanie do KIO - wzór, terminy, opłaty, jak walczyć o zamówienie krok po kroku

Twój konkurent wygrał przetarg, a Ty nie zgadzasz się z decyzją zamawiającego? Być może warto zaskarżyć wybór oferty do Krajowej Izby Odwoławczej. Zanim jednak zaryzykujesz poniesienie stosownych opłat, sprawdź, czy masz szanse wygrać. Zbadaj, czy nadal masz czas na złożenie pism, jak sformułować odwołanie, aby było skuteczne i jaki wpis i kiedy uiścić na rachunek UZP.

W artykule przeczytasz m.in. o tym, jakie czynności i zaniechania zamawiającego może zaskarżyć wykonawca, w jakiej formie trzeba złożyć odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej oraz jaką powinno mieć treść, aby Izba je rozpatrzyła. Dowiesz się również, jaki skutek będzie miał wniosek o zwrot wadium w trakcie toczącego się postępowania o udzielenie zamówienia oraz jak liczyć terminy na złożenie odwołania. Skorzystaj też z gotowych wzorów odwołań do KIO opublikowanych na naszej WWW.

W tym artykule
  • Od 1 stycznia 2021 r. wykonawcy mogą odwołać się na wszelkie czynności i zaniechania w postępowaniach krajowych, a nie tylko zamknięty katalog działań i zaniechań zamawiającego.
  • Odwołanie nie przysługuje na działania i zaniechania zamawiającego, które ten podejmuje poza postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego (np. zawarcie umowy z wykonawcą, wypłata nagrody po przeprowadzonym konkursie itp.).
  • Według przepisów Pzp podmiot, który zawnioskował o zwrot swojego wadium, traci prawo do wniesienia odwołania.
  • Zawsze wówczas gdy termin związania ofertą upłynie, zamawiający będzie zobowiązany zwrócić wykonawcy wadium. W takich okolicznościach, tj. w razie „bezwnioskowego” zwrotu wadium, wykonawca nie traci prawa do wniesienia odwołania.
  • Aby odwołanie było skuteczne, trzeba do niego dołączyć m.in. dowód uiszczenia wpisu od odwołania w wymaganej wysokości, dowód przekazania odpowiednio odwołania albo jego kopii zamawiającemu, dokument potwierdzający umocowanie do reprezentowania odwołującego.
  • Pełnomocnikiem odwołującego może być każda osoba, która realizuje powierzone jej zadania na podstawie umowy cywilnoprawnej tj. umowy zlecenia. Może to być także pracownik.
  • W postępowaniu odwoławczym przed KIO nie wolno składać pism w postaci elektronicznej na pendrive bądź płycie CD.
  • Warto podkreślić, że nowa ustawa Pzp z 2019 roku nie wprowadziła szczególnie istotnych zmian w postępowaniu odwoławczym.
  • Podstawowy termin złożenia odwołania to 5 lub 10 dni w przypadku postępowań odpowiedni krajowych i unijnych liczonych od konkretnego dnia (w zależności od tego, co wykonawca zaskarża).
  • Zamawiający po otrzymaniu odwołania musi wykonać czynności formalne takie jak przesłanie odwołania do innych uczestników postępowania. Odwołanie może zmotywować innych wykonawców do przystąpienia do procedury odwoławczej.
  • Może się okazać, że odwołanie wykonawcy jest w pełni zasadne. Zamawiający, który przyznaje rację wykonawcy, aby uniknąć ponoszenia kosztów odwołania może uznać zarzuty merytoryczne jeszcze przed wszczęciem postępowania przed składem orzekającym Krajowym Izby Odwoławczej.

Więcej na temat odwołania i postępowania przed KIO piszemy tutaj: Rozprawa przed KIO – o czym trzeba wiedzieć?

Zachęcam też do obejrzenia darmowego webinarium Portalu ZP na temat środków ochrony prawnej w ustawie Pzp:Środki ochrony prawnej w ustawie z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych