negocjacje z ogłoszeniem

  9 pytań o wstępne ogłoszenie informacyjne – publikacja, treść, skracanie terminu składania ofert

9 pytań o wstępne ogłoszenie informacyjne – publikacja, treść, skracanie terminu składania ofert

Wstępne ogłoszenie informacyjne może dotyczy planowanych w kolejnych 12 miesiącach zamówień publicznych. Można je opublikować w dowolnym czasie. Co możesz zyskać jako zamawiający? Z pewnością szersze zainteresowanie Twoimi przetargami. Wstępne ogłoszenie pozwala wykonawcom lepiej przygotować się do postępowania, co może także ułatwić ocenę otrzymanych ofert. No i wreszcie – ogłoszenie to szansa skrócenia procedury, gdyż jego publikacja jest warunkiem skrócenia terminu składania ofert. W artykule piszemy o tym, jak dopełnić formalności publikacyjnych, aby ziściły się wszystkie wymienione benefity.

W tym artykule
  • Opublikowanie wstępnego ogłoszenia umożliwia zainteresowanym podmiotom gospodarczym zapoznanie się z zamierzeniami zamawiającego dotyczącymi przyszłych zamówień lub umów ramowych. Daje im to możliwość odpowiedniego przygotowania się do udziału w planowanych postępowaniach.
  • Od zamawiających nie wymaga się obowiązkowej publikacji ogłoszenia, ale może ono posłużyć jako podstawa do skrócenia terminu składania oferty lub ofert wstępnych.
  • Jeśli zamawiający publikuje ogłoszenie na swojej witrynie internetowej, nie jest konieczne przekazywanie go Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej. Jednak, aby udostępnić informacje o „miejscu publikacji” ogłoszenia, zamawiający przekazuje UPUE ogłoszenie dotyczące profilu nabywcy.
  • Nie należy korzystać z art. 88 ust. 1 ustawy Pzp w przypadku wstępnych ogłoszeń informacyjnych. Przepis ten mówi, że strona prowadzonego postępowania jest właściwa dla publikacji ogłoszeń w postępowaniu. Tymczasem o takiej stronie można mówić dopiero po rozpoczęciu postępowania, w tym np. po przekazaniu ogłoszenia o zamówieniu do publikacji w Dz.Urz. UE.