Wszyscy przedsiębiorcy powinni być traktowani na równo

Stan prawny na dzień: 19.06.2013
pracownicy - jeden za wszystkich

Definicja przedsiębiorcy w ustawie o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców jest niezgodna z Konstytucją – orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Przedmiotowa ustawa uznaje za przedsiębiorcę tylko podmiot, który jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą. Takie traktowane jest sprzeczne z zasadą wynikającą z ustawy zasadniczej, a mianowicie że własność, inne prawa majątkowe podlegają równej dla wszystkich ochronie prawnej. Konstytucja jasno określa, że wszyscy są wobec prawa równi i wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne (art. 64 ust. 2 w związku z art. 32 ust. 1 oraz z art. 2 Konstytucji). Tym samym uznano racje Prezydentowi RP, który złożył wniosek do Trybunału w tej sprawie.

Skład orzekający uznał również za niezgodny z Konstytucją art. 12 ustawy o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców. Stanowi on, że zabezpieczenie należytego wykonania umowy wniesione przez wykonawcę w pieniądzu nie wchodzi w skład masy upadłości. Trybunał orzekł, że takie sformułowanie przepisu jest niezgodne z zasadą sprawiedliwości społecznej.

Źródło:

Trybunał Konstytucyjny