Udostępnianie siwz w Internecie w różnych trybach zamówień publicznych – ważne reguły

Stan prawny na dzień: 08.08.2017
652206a6cc3f7424078fdc59b2fa3ab524d4b211-medium

Zamawiający jest zobowiązany udostępnić specyfikację istotnych warunków zamówienia na stronie internetowej, jeżeli prowadził postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego bądź ograniczonego. Przed zeszłoroczną nowelizacją ustawy Pzp w przetargu ograniczonym nie było takiego obowiązku. Zamawiający nie musiał udostępniać siwz na tak wczesnym etapie postępowania. Wolno mu było przekazać ją wykonawcom dopiero wraz z zaproszeniem do składania ofert. Możliwe było więc, aby zamawiający niejako pracował nad zapisami siwz, zwłaszcza nad szczegółowym opisem przedmiotu zamówienia oraz warunkami umowy w toku procesu zamówienia publicznego. Posiadanie kompletnej siwz wymagane było dopiero na etapie zapraszania wykonawców do II etapu (składania ofert). W tekście przypominamy o obowiązujących zasadach publikacji siwz w Internecie.

Aktualnie należy pamiętać, że w przypadku trybu przetargu ograniczonego zamawiający musi dysponować kompletną siwz już w momencie wszczynania postępowania. Jedyną zaletą tego trybu pozostaje więc możliwość przeprowadzenia prekwalifikacji wykonawców (liczba wykonawców, których zamawiający zaprosi do składania ofert musi wynosić minimum 5, a maksimum 20).

W pozostałych trybach udostępnienie siwz na stronie internetowej zależy od decyzji zamawiającego.

Od kiedy udostępnić specyfikację?

Ustawodawca określa także datę, w której należy udostępnić siwz. W przypadku zamówień lub konkursów, których wartość jest równa progom unijnym lub je przekracza, publikacja powinna nastąpić:

  • od dnia publikacji ogłoszenia o zamówieniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej,
  • od dnia wysłania zaproszenia do potwierdzenia zainteresowania (dotyczy zamawiających sektorowych, którzy przekazali Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej lub zamieścili w profilu nabywcy okresowe ogłoszenie informacyjne o planowanych w terminie następnych 12 miesięcy zamówieniach sektorowych lub umowach ramowych o określonej wartości wskazanej w art. 135 ust. 1 ustawy Pzp).

W odniesieniu do zamówień lub konkursów, których wartość jest niższa niż progi unijne, siwz powinna być udostępniona na stronie WWW od dnia zamieszczenia ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych.

Inne procedury

Jeżeli zamawiający prowadzi postępowanie w trybie:

  • negocjacji z ogłoszeniem,
  • dialogu konkurencyjnego,
  • partnerstwa innowacyjnego,

udostępnienie siwz na tak wczesnym etapie jak ogłoszenie o zamówieniu jest najczęściej niemożliwe, ponieważ zamawiający kształtuje ją w ramach postępu procedury.

W trybie negocjacji z ogłoszeniem, zgodnie z art. 59 ust. 1 ustawy Pzp zamawiający doprecyzowuje i uzupełnia siwz dopiero po zakończeniu negocjacji i na podstawie art. 60 ust. 4 ustawy Pzp przekazuje ją wraz z zaproszeniem do składania ofert lub zamieszcza na stronie internetowej.

W przypadku dialogu konkurencyjnego, w myśl art. 60e ust. 3 ustawy Pzp siwz, którą zamawiający opracował na podstawie rozwiązań przedstawionych podczas dialogu, przekazuje wraz zaproszeniem do składnia ofert. Do partnerstwa innowacyjnego zastosowanie mają odpowiednio regulacje dotyczące negocjacji z ogłoszeniem. Wobec powyższego na stronie internetowej zamawiający jest zobowiązany udostępnić takie informacje, które pozwolą wykonawcy podjąć decyzję o wzięciu udziału w postępowaniu. Są to informacje i wymagania odnoszące się do określenia przedmiotu zamówienia, tj. opis potrzeb zamawiającego, charakterystyczne cechy dostaw, usług lub robót budowlanych bądź – w przypadku partnerstwa innowacyjnego – zapotrzebowania na innowacyjny produkt, usługę czy robotę.

Terminy na udostępnienie tych informacji i wymagań są identyczne jak te przewidziane na udostępnienie siwz w trybach otwartych. Jednocześnie w trybach dialogu konkurencyjnego oraz partnerstwa innowacyjnego, jeżeli nie ma takiej możliwości, zamawiający nie jest zobowiązany do podawania w informacjach o zamówieniu wag przypisanych kryteriom oceny ofert. Może uszeregować je w kategoriach od najwyżej do najniżej punktowanego.

Kiedy nie trzeba publikować siwz?

Ustawa Pzp przewiduje odstępstwa od reguły udostępniania siwz i dokumentów informujących o zamówieniu na stronie internetowej. Są to okoliczności uzasadniające rezygnację z wymogu użycia środków komunikacji elektronicznej przy składaniu ofert, wymienione w art. 10c ust. 1 ustawy Pzp. Obowiązek udostępnienia siwz na stronie internetowej nie zaistnieje także, gdy zamawiający nałoży na wykonawców wymóg mający na celu ochronę poufnego charakteru informacji, które będą udostępniane w toku procedury, o którym mowa w art. 8 ust. 2a nowelizacji ustawy Pzp.

Autor:

Agata Hryc-Ląd

praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych, szkoleniowiec, jest doradcą i autorką komentarzy oraz publikacji poświęconych problematyce związanej z prawem zamówień publicznych, obecnie koordynuje projekty środowiskowe, współfinansowane ze środków europejskich i „funduszy norweskich” w Państwowym Instytucie Badawczym

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego...