Ponad 75% przetargów na odpady komunalne wygrywają firmy prywatne

Stan prawny na dzień: 06.06.2013
worki ze śmieciami małe

Spółki z udziałem gminy są w mniejszości jeśli chodzi o ilość rozstrzygniętych na ich korzyść postępowań o zamówienia publiczne – tak podaje resort środowiska.

Według danych Ministerstwa Środowiska w dużej części gmin zwycięzcami przetargów są firmy prywatne – dotyczy to ok. 75,4% rozstrzygniętych procedur. Natomiast w ponad 24% przypadków wyłoniono spółki z udziałem gminy.

Ministerstwo Środowiska regularnie monitoruje proces wdrażania przez samorządy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W tym celu przygotowuje ankiety, w których gminy odpowiadają na pytania dotyczące stanu realizacji przetargu na odbieranie odpadów. Na zapytanie resortu odpowiedziało zaledwie ok. 37% gmin w całej Polsce, z czego:

  • ok. 17% ankietowanych gmin zakończyło procedury przetargowe (152 gminy są na etapie zawierania umowy),
  • ok. 66% pozostałych gmin ma szansę zdążyć z rozstrzygnięciem przetargów przed 1 lipca 2013 r. ,
  • w 15% gmin trwają procedury przetargowe, jednak mogą się zakończyć po 1 lipca, 
  • 2% gmin wymaga monitorowania i pilnego powiadomienia mieszkańców o ich prawach.

Ministerstwo Środowiska – autor ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – ocenia nowe regulacje bardzo dobrze. „Przed nami ogromna cywilizacyjna zmiana systemowa. Przez lata nie zastanawialiśmy się co się dzieje z naszymi śmieciami. Wdrożenie ustawy zakończy niechlubny proceder wyrzucania odpadów do lasu czy palenia ich w domu. Porównując się do innych krajów europejskich, np. Niemiec, widzimy jak dużo mamy jeszcze do zrobienia. A ta ustawa daje nam szansę uporządkować kraj. Dobrym przykładem są m.in. Izabelin i Kalisz, które z sukcesem wdrożyły tzw. ustawę śmieciową przed 1 lipca” – twierdzi Minister środowiska Marcin Korolec.

Niestety nie we wszystkich regionach wdrażanie nowych sposobów odbioru i gospodarowania śmieciami się sprawdził. Przykładem jest Warszawa, gdzie Krajowa Izba Odwoławcza unieważniła przetarg na śmieci. To spowodowało, że rozstrzygnięcie nowego postępowania według nowych zasad nastąpi z półrocznym opóźnieniem. Efektem tego była m.in. dymisja wiceprezydenta Warszawy - Jarosława Kochaniaka.

Aby pomóc w rozwiązaniu problemów z wdrażaniem tzw. ustawy śmieciowej, minister środowiska już zapowiedział spotkanie w tej sprawie z prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Źródło:

Ministerstwo Środowiska
PAP