Krajowa Rada Spółdzielcza przeciwko ustawie śmieciowej

Stan prawny na dzień: 04.03.2013
worki ze śmieciami małe

Do grona niezadowolonych z nowych przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dołączyły spółdzielnie mieszkaniowe. Zgromadzenie Ogólne Krajowej Rady Spółdzielczej krytykuje m.in. obowiązek organizacji przetargów przez gminy, które posiadają własne spółki komunalne.

Krajowa Rada Spółdzielcza przygotowała wniosek o zbadanie konstytucyjności niektórych postanowień tzw. ustawy śmieciowej. Spółdzielcy twierdzą, że ustawa jest w pewnych aspektach wewnętrznie sprzeczna, a co najmniej nieskoordynowana. Ponadto stoją oni na stanowisku, że nie przystaje ona do podstawowych zasad funkcjonowania samorządu terytorialnego.

KRS odnosi się przede wszystkim do obowiązku organizowania przez gminy przetargów na odbiór śmieci, nawet jeśli posiadają one własne spółki komunalne. Rada uznała, że powyższy zapis godzi w samodzielność samorządów. "Rozwiązania prawne przyjęte w kwestionowanych przepisach stoją w sprzeczności z zasadą wynikającą z prawa zamówień publicznych. Wskazuje ono, że gmina wykonując zadania własne z zakresu gospodarki komunalnej za pomocą spółki prawa handlowego utworzonej przez tę gminę, nie stosuje przepisów ustawy - Prawo zamówień publicznych. Zasada ta tym bardziej znajduje zastosowanie w odniesieniu do samorządowych zakładów budżetowych gmin" - czytamy w przygotowanym wniosku do Trybunału Konstytucyjnego.

Spółdzielcy kwestionują również konstytucyjność art. 6h opisywanej ustawy. Nakłada on obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na właścicieli nieruchomości. Jednak ustawa nie uściśla definicji „obowiązanego właściciela”. "W konsekwencji, w budynkach wielolokalowych powstaje problem określenia podmiotu odpowiedzialnego w zakresie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nie wiadomo w jakiej relacji pozostają właściciele lokali pomiędzy sobą oraz w odniesieniu do spółdzielni mieszkaniowej - współwłaściciela i zarządcy" - podnoszą spółdzielcy.

Wątpliwości Krajowej Rady Spółdzielczej budzą też zasady kształtowania wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Ustawa nie określa bowiem w sposób wiążący sposobu obliczenia opłat, ani granic ich wysokości. KRS kwestionuje też przeniesienie odpowiedzialności za ustalanie i regulowanie opłat za gospodarowanie odpadami z użytkowników lokali na właścicieli i zarządców nieruchomości.

By wniosek KRS mógł trafić do Trybunału, spółdzielcy muszą przekonać do swoich racji grupę 50 posłów. Obecnie trwa zbieranie podpisów.

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie zgodności ustawy z konstytucją przygotował już wcześniej również prezydent Inowrocławia. Czeka on na rozpatrzenie TK. Kwestią konieczności organizowania przez wszystkie gminy przetargów na odbiór śmieci zajęli się również posłowie SLD. Jednak ich projekt ustawy, która zniosła by ten obowiązek nie został zaakceptowany przez komisje sejmowe.

Autor:

Wioleta Szczygielska

Źródło:

www.sld.org.pl

Wioleta Szczygielska

Wioleta Szczygielska

Redaktor prowadząca miesięczników "Ochrona danych osobowych" i "Dokumentacja ODO", redaktor portalu PoradyODO.pl